Różnice pomiędzy zbiornikiem naziemnym a podziemnym

Obecnie dużo mówi się o ekologicznych sposobach ogrzewania budynków. Poza zwiększonym zapotrzebowaniem na instalacje fotowoltaiczne dużym zainteresowanie ciesz a się tzw. małoemisyjnymi jak, chociażby ogrzewaniem gazem. W przypadku gdy nie ma możliwości podpięcia odbiorcy do sieci, należy zdecydować się na odpowiedniego rodzaju zbiornik czy to naziemny, czy też podziemny. Jakie są między nimi różnice?

Czym są zbiorniki naziemne na gaz?

Zbiornik naziemny i podziemny może być zainstalowany jedynie w określonych przypadkach, przy czym ich warunki montażu różnią się od siebie. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z dofinansowania wymiany kotła z programu „czyste powietrze” i różnego rodzaju programów lokalnych.

Ogrzewanie gazem jest nie tylko wygodne, ale przede wszystkim ekologiczne i bezpieczne, pozwalają zarówno ogrzać mieszkania, jak i zapewnić mieszkańcom ciepłą wodę użytkową. Odpowiednio dobrany sposób instalowania związany powinien być z charakterem budynku i jego wydajnością nominalną. Dostępne są w pojemnościach 2700, 4850 i 6400 litrów i całkowicie bezpieczne mają wymagane prawem badania i certyfikaty (w tym paszport zbiornika).

Zbiorniki naziemne a podziemne

Instalacje naziemne nie wymagają angażowania dodatkowych środków na prace budowlane. Jej jedyną „wadą” jest rozmiar, który może okazać się kłopotliwy w przypadku mniejszych działek — nawet w wersji najmniejszej butli 2700 l. Trzeba bowiem pamiętać, że zgodnie z prawem wymagają one zachowania konkretnych odległości nie tylko od budynku, ale również drogi, czy granicy działki.

Zbiorniki podziemne likwidują ten problem, ale ich montaż wymaga ingerencji w obecną aranżację działki,  ze względu na konieczność nadsypania na niej minimum pół metrowej warstwy ziemi, stanowi ciekawy sposób wykończenia terenu wokół domu, gdyż można na niej posadzić roślinność. Jako że mogą być montowane bliżej domów, wybierane są zwykle w przypadku małych działek.

Jak dobrać idealny zbiornik na gaz? Przeczytaj na naszym blogu


Drukuj