Przepisy a własny zbiornik na gaz. O czym pamiętać?

Ogrzewanie gazowe to wciąż bardzo popularne rozwiązanie. Jest ono ekologiczne, a dzięki ogólnej dostępności jest o wiele lepszym kierunkiem niż np. ekogroszek. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy niestety nie mamy możliwości podpięcia pod miejski gazociąg? Zawsze możemy zainwestować w pojemnik na gaz!

Pojemnik na gaz

Na działce, na której nie mamy dostępu do miejskiego gazociągu, możemy zamontować zbiornik na niebieskie paliwo. Kontaktujemy się w tym celu z firmą Org-Eko i ustalamy szczegóły. Własny zbiornik na posesji warto zakupić, jego wynajem jest średnio opłacalny. Jednak czy to się opłaca? Gaz LPG nawet pomimo wielu zawirowań cenowych wciąż jest o wiele lepszym rozwiązaniem. W zależności od zapotrzebowania można przyjąć, że roczny koszt ogrzewania standardowego domu mieści się przedziale 4000-4500 zł na rok. Gdy do tego dodamy, że system jest prosty w obsłudze, a nam pozostaje jedynie zamówić napełnienie zbiornika, wówczas koszt tego rodzaju ogrzewania nie jest tak duży (szczególnie przy rosnących cenach ekogroszku). Warto podkreślić także, że całość jest praktycznie bezobsługowa włącznie z czyszczeniem, które pieca gazowego nie dotyczy. Jednak, aby z niego skorzystać, należy spełnić kilka regulacji prawa w tym zakresie.

Zbiornik na gaz a przepisy

Montaż zbiornika na propan przy domu jednorodzinnym wymaga jednak spełnienia kilku ważnych zapisów ujętych w przepisach. Podstawę stanowią odległości, które wymuszają montaż, umiejscowienie oraz niekiedy i wielkość zbiornika. Rozporządzenie jasno określa, że minimalna odległość dla zbiornika do pojemności 5 m3 musi wynosić 5 metrów od budynku mieszkalnego oraz 2,5 m od granicy działki, przy mniejszych zbiornikach odległości mogą być mniejsze. Zawsze jednak zbiornik musi się znajdować od linii wysokiego napięcia do 1000 V w odległości 3 m, a powyżej tej wartości 15 m. Warto dokładnie przyjrzeć się wymogom związanym, z której inwestycją chcemy dokonać lub też zdać się wiedzę i doświadczenie specjalistów.

Różnice pomiędzy zbiornikiem naziemnym a podziemnym. Przeczytaj na naszym blogu


Drukuj