Zbiorniki na gaz w wersji naziemnej i podziemnej. Porównanie

Korzystanie z gazu w zastosowaniach domowych jest wygodne, ponieważ kotły c.o. zasilane tym paliwem są niemal bezobsługowe i niezwykle wydajne. Tam, gdzie nie istnieje infrastruktura do gazu ziemnego, można zdecydować się na LPG. Będzie to równie komfortowe, jednak wymaga montażu zbiornika gazowego. Osoby, które chcą je zainstalować, mogą wybrać wersje naziemne lub podziemne. Różnią się one kosztem zakupu, lecz także zasadami usytuowania na działce. Przekonajmy się, jak wygląda to w przypadku zbiorników obu rodzajów.

Naziemne zbiorniki LPG

Montaż zbiornika naziemnego LPG jest zdecydowanie tańszy niż w przypadku zbiornika podziemnego, a wymagania związane z koniecznymi zabezpieczeniami nie są zbyt wygórowane. Jeżeli w grę wchodzi ustawienie zbiornika na gaz, którego pojemność nie przekracza 7 m3, wszystkie formalności sprowadzają się do zgłoszenia faktu jego montażu. Zbiorniki o optymalnej w większości przypadków pojemności 2700 l można ustawić w odległości 3 m od budynku, a jednocześnie co najmniej 1,5 m od granic działki. Jeżeli zbiornik ma być większy, to dla pojemności do 4850 l należy zachować odstęp 5 m od budynku oraz 2,5 od granic działki. Dla bardzo dużych zbiorników o pojemności od 6700 l montaż może nastąpić nie bliżej niż 7,5 m od budynku i 3,75 od granic działki. Jeżeli zostanie ustawiona ściana oddzielenia przeciwpożarowego z materiału gwarantującego skuteczne powstrzymywanie ognia przez 120 minut (REl 120), limity mogą zostać zmniejszone o połowę.

Zbiorniki podziemne na LPG

Dla zbiornika podziemnego LPG o pojemności 2700 litrów minimalna odległość od budynku wynosi metr, a od granicy działki pół metra. Zbiorniki muszą być 5 metrów od studzienki kanalizacyjnej i 3 metry od linii energetycznej o napięciu 1 kV albo 15 metrów od linii SN lub WN.


Drukuj